YARIŞ İLANI

Arkas Aegean Link Regatta 23 – 27 Ağustos 2023

ARKAS AEGEAN LINK REGATTA 23 – 27 Ağustos 2023 Yarış İlanı

 1. ORGANİZASYON KOMİTESİ

ARKAS Aegean Link Regatta, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Çeşme Marina (EAYK Çeşme Marina) ve ARKAS organizatörlüğünde Çeşme Marina, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Çeşme Belediyesi işbirliği ile organize edilmektedir.

 

 1. KURALLAR
  • Yarış, Uluslararası Yelken Federasyonu (WS) Yelken Yarış Kuralları 2021-2024, WS Özel Açıkdeniz Yönetmeliği 2022-2023, WS Yönetmelik 20 (Reklam Kodu), işbu Yarış İlanı, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Genel Yat Yarış Kuralları(2022), İlke Kararları(2022), varsa Ek Yarış Talimatları uyarınca yapılacaktır. Yarış İlanı ve diğer Talimatlar arasında bir çelişki mevcut olduğunda, Yarış İlanı ve varsa Yarış Ek Talimatlarından tarihi geç olan geçerli olacaktır. Güneşin batışı ile doğuşu saatleri arasında RRS Bölüm 2 kurallarının yerini “Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları” alır.

 

 1. REKLAM

3.1       Yarışın reklam kodu, WS Yönetmelik 20’ye göre Kategori C olarak tanımlanmıştır.

3.2       Sponsor reklam/borda numara yapışkan etiketleri (sticker) gövdenin her iki tarafında baş omuzlukta görünebilecek bir yere yapıştırılmalıdır. Yarış süresince sponsor bayrak/flamaları arya edilebilir, ancak yarış öncesi ve sonrasında toka edilmelidir. Sponsor bayrak/flamalarını asmayan, tekneler Protesto Komitesi tarafından cezalandırılabilirler. Tekne numarası yapıştırılmamış, limanda bayrak ve flamalarını toka etmemiş teknelerin düzeltilmiş finiş zamanlarına %5 zaman ilave edilecektir. İlave zaman yarış kurulu tarafından duruşmasız olarak eklenecektir.

3.3       Üzerinde özel ilanı olan tekneler, ilan taşımayla ilgili olarak aldıkları izinleri ibraz etmek zorundadır.

 

 1. YARIŞIN AÇIK OLDUĞU SINIFLAR VE ÜCRET
  • Bu yarış aşağıdaki sınıflardaki 7-20m arası boyda, içten veya dıştan takma motora sahip, teknedeki kişi sayısına göre yeterli güvenlik ekipmanı bulunduran teknelere açıktır.
 2. IRC Sınıfları: IRC ölçü belgesi almış teknelere açıktır. IRC B sınıfında; gezi sınıfı olarak imal edilmiş, IRC belgesi alarak yarışlara katılmak isteyen tekneler yarışabilir.
 3. Destek Sınıfı: Herhangi bir ölçü belgesi olmayan ve yat sınıfında yarışma kriterlerini sağlayan teknelere açıktır.
  • Sınıf Aralıkları: Teknelerin sınıf aralıkları yapılan kesin kayıtlardan sonra belirlenecektir.
  • Azami ekip sınırlaması yoktur, ancak her teknede en az 3 kişi bulunacaktır. Her türlü emniyet donanımı, ekip sayısına göre yeterli sayı ve özellikte olacaktır. Yarışa katılan yarışçıların 2023 yılında alınmış veya 2023 vizesi yapılmış lisans belgeleri olması şarttır. Lisansı olmayan sporcular yarışa katılamazlar. (Geçici lisans çıkarmak mümkün olmayacaktır.) Kayıtlar yarış sekreterliğine en geç 22 Ağustos 2023 Salı günü saat 16.00’a kadar iletilmedir.
  • Kayıtlarda bir IRC Ölçüm Belgesi, geçerli bir sigorta evrakı gereklidir.
  • Destek tekneleri için tam boy, tekne imalatçısının verdiği sertifikadaki (builder certificate) ölçüdür.

 

 1. YER

Etkinlik, Çeşme Marina ev sahipliğinde yapılacaktır. Yarış sekreterliği EAYK Çeşme Marina ofisinde olacak ve ilan panosu aynı yerde kurulacaktır. Yarışla ilgili Whatsapp grubu üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Karada uyarı işareti EAYK Çeşme Marina Ofisi önündeki gönderde yapılacaktır.

 

 1. PROGRAM
  • Kayıt

22 Ağustos 2023 Salı
10:00–15:00 Kayıt – EAYK Çeşme Marina Ofisi
20:30 Açılış Kokteyli – Marina Yacht Club

 

 • Yarışlar

23 Ağustos 2023 Çarşamba (tek yarış)
10:00 Brifing
12:00 Start

24 Ağustos 2023 Cumartesi (iki yarış)
10:00 Brifing
12:00 Start

25 Ağustos 2023 Cuma (Off Day)
10:00 Brifing
12:00 Arkas Çeşme Yelken J70 Match Race

26 Ağustos 2023 Cumartesi
10:00 Brifing
12:00 Start

27 Ağustos 2023 Pazar
10:00 Brifing
12:00 Start

Kapanış Töreni 
19:30 Tören başlangıcı
20:00 – 21:00 Ödül Töreni

 

 • Yarış programının gün bazında ya da toplamda planlanan yarış adedi arkasında kalması halinde günde 1 fazla yarış yapılabilir.
 • 28 Ağustos 2022 Pazar günü verilebilecek en son uyarı işareti saati 16:00’dır.
 • Destek sınıfındaki tekneler için 26-27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde her gün için 1 yarış planlanmıştır.

 

 1. ÖLÇÜMLER
  • Yarış Komitesi, önceden haber vermeden veya her yarıştan sonra tekne ölçme hakkına sahiptir.
  • R.S. 78.1’e göre tüm tekne sahipleri ya da sorumlu kişiler, teknelerini sınıf kurallarına uygun tutmakla sorumludurlar.

 

 1. PUANLAMA SİSTEMİ
  • Düşük Puan Sistemi uygulanacaktır.
  • “ARKAS Aegean Link Regatta’nın kazananları, tüm yarışlardan aldıkları toplam puana göre belirlenecektir.
  • IRC A ve B grubunda 5 yarış sonucu alındığında 1 kötü yarış atılacaktır. 4 ve altında yarış yapılırsa atma yoktur.
  • Destek sınıfında yarış atma yoktur.

 

 1. YARIŞ TALİMATLARI

Yarış talimatları, Whatsapp EAYK/Yarış grubu üzerinden yayınlanacaktır.

 

 1. SİGORTA

Organizasyon Kurulu; tüm tekne sahiplerine, tekne ve yarışçılar dâhil, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortasını yaptırmaları zorunludur.

 

 1. SORUMLULUK
  • Yarışçılar yarışlara tamamen kendi sorumlulukları altında katılırlar.
  • RRS 3 Yarışma Kararı – “Bir teknenin bir yarışa katılma kararı veya yarışa devam etmesi sorumluluğu sadece kendisinindir.”
  • Bu yarışları düzenleyen EAYK Çeşme Marina Temsilcileri, Sponsorları, Yarış ve Protesto Kurulları, yarışlar öncesi, yarışlar sırasında veya sonrasında yarışlar ile ilgili hiçbir malzeme hasarı, yaralanma, kayıp, hasar, herhangi bir sakatlık ve ölüm için hiçbir sorumluluk taşımaz.
  • Yarışlara kayıt yaptıran yat sahipleri veya sorumlu kişileri; ekibinin, yatlarının, yarışa katılıp katılmama sorumluluğuna kendileri karar verirler.
  • Yarışa kaydını yaptıranlar bu Yarış İlanı ile bu Yarış İlanının atıf yaptığı tüm kuralları ve COVID 19 ile ilgili sorumluluğu kendilerinin aldığını kabul etmiş sayılırlar.

 

 1. GÖRSEL MALZEME KULLANIM HAKKI

Yarışlara katılan tüm yarışçılar, Organizasyon Otoritesinin ve/veya sponsorlarının yarışlarla ilgili her türlü görsel kayıt yapmasını/yaptırmasını, kaydın canlı ve/veya banttan herhangi bir süre ve zaman kısıtlaması olmaksızın yayınlamasını ve/veya yayınlattırmasını, fotoğraf çekmesini, fotoğrafların her türlü maksatla kullanmasını peşinen kabul ederler.

 

 1. BAĞLAMA

Çeşme Marina’ya gelecek tekneler yarıştan 4 gün önce ve yarıştan 3 gün sonra (21 ağustos 2022 giriş, 31 Ağustos 2022 çıkış.) ücretsiz bağlama yapabileceklerdir. Bağlama süresince elektrik ve su giderleri tekne sahiplerine aittir.

 

 1. ÖDÜLLER
  • Yarış ödülleri, her sınıfın ilk üç derecesine verilecektir. IRC Sınıfları içinde, IRC Overall ayrıca ödüllendirilecektir.

 

DENİZ HARİTALARI

Bölgenin deniz haritaları kullanılacaktır.

 

 1. BİLGİ – İLETİŞİM

 

15.1 Telsiz İletişimi

Teknelerde VHF deniz telsizi bulundurulması ve yarışlar süresince açık olması şarttır. Yarışan teknelerin aksi belirtilmediği sürece VHF kanal 71’i ve olanak varsa kanal 16’yı dinlemeleri gereklidir.

 

15.2 Dijital İletişim

                   Dijital iletişim için

EAYK /Bilgilendirme (yarışçıların soru ve istekleri)

EAYK/Yarış (yarışlarla ilgili bilgilendirme) Whatsapp grupları kullanılacaktır.

 

 

Çeşme Marina  http://www.cesmemarina.com.tr

İsim: Bige AYDINOĞLU

E-mail: pr@cesmemarina.com.tr

Tel: 0534 271 03 63

 

EAYK Çeşme Marina  http://www.eayk.org

İsim: Onur CANLI

E-mail: eayk@eayk.org

Tel: 0530 663 22 04

 

     Temmuz 2022

Organizasyon Komitesi