Haberler & Etkinlikler

Arkas Aegean Link Regatta için geri sayım başladı

Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için güçler birleşiyor. Arkas Aegean Link Regatta Ağustos ayında Ege’nin mavi sularını renklendirecek.

Arkas Aegean Link Regatta, hem yelken sporunu sevdirmeye hem de Ege Denizi’ni hareketlendirerek Adalar arasındaki dostluğu pekiştirmeye hazırlanıyor.

Çeşme’nin tanınmasına katkı sağlayacak bu yarış için, belediye, marina ve Çeşme’nin gözde işletmeleri olmak üzere tüm tarafların katılımı ile yapılan basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme’nin yelken ve sörf imkanıyla dünyanın sayılı alanlarından bir tanesi olduğunu, böyle bir yarışa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Çeşmerüzgarının uluslararası alanda kabul gördüğünü, ilçenin bu rüzgarın yanı sıra konaklama olanaklarıyla yatçılık ve yelkencilik açısından mükemmel bir ortama sahip olduğunu söyledi. Yelkenin alternatif turizm açısından önemli olduğunu kaydeden Akdurak, Arkas Ege Açık Deniz Yat Yarışı’nın mükemmel bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer de 23 – 27 Ağustos’ta marka haline gelecek bir yarışın temellerini atacaklarını belirterek, “Tekne sayısını artırmak adına denize gönül veren herkesi yarışa davet ediyoruz” dedi.

Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, kendisinin Çeşmeli olduğunu ve 6 yaşından itibaren optimistle başladığı yelken sporuna devam ettiğini belirterek, Arkas Spor Kulübü olarak voleybolla başladıkları yolculuklarından ikinci olarak yelkenle devam ettiklerini hatırlattı. Arkas, “Yelken takımını kurduk, yurt dışındaki takımları görünce, ‘Burada neden yapmıyoruz?’ dedik. Bodrum’da 6 yıl hem yarıştık hem de sponsorluk yaparak aslında bu anlamda bir antrenman yapmış olduk. Daha sonra bunu Çeşme’ye taşımak istedik. Hayalim 5 – 6 sene sonra marka olmuş bir yarışa ev sahipliği yapabilmek” dedi.

Çeşme’nin uluslararası ilk yelken yarışı

Yelken sporunu destekleyerek yatırımlarını artıran Arkas, Kuzey Ege’nin en önemli yelken yarışlarından biri olan Aegean Link Regatta’ya adını verdi. 2012 yılından bu yana Çeşme Yat Kulübü tarafından düzenlenen yarışlar 6. yılında Arkas Aegean Link Regatta adıyla ilk defa uluslararası bir yarış olarak yoluna devam edecek.

23 – 27 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek yarışlar Sakız Adası bağlantılı olacak. Akdeniz’de düzenlenen diğer yarışlar gibi profesyonel ve yeni başlayan yelkencilere kapılarını açan Arkas Aegean Link Regatta bu yıl 40 ile 50 tekne ve 500 sporcuyu ağırlaması bekleniyor. Yurt dışından katılımcıların da yer alacağı uluslararası nitelikteki bu önemli yarış Ege Denizi’ni hareketlendirirken adalar arasındaki dostluğu da pekiştirecek.

Yarışcılar 50 mil yol katedecek

Yarışın rotası, Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebilecek şekilde planlandı. İlk gün Çeşme’de start alacak yarış Sakız Adası’nda son bulacak. İkinci gün ise yine Çeşme – Sakız rotasında ilerleyecek yarış, üçüncü gün Sakız’da başlayarak Çeşme’de son bulacak. Son gün ise Çeşme’den start alan yarış Ovacık’ta bitecek. Yarışçılar 4 gün boyunca 50 mil yol katedecek.

Gün boyunca yarışan ve rüzgarla mücadele eden yorgun sporcular, Sakız Adası’ndaki ilk günün ardından ikinci gün Çeşme’nin gözde mekanlarından biri Aquente, son gün ise kapanış ve ödül töreni için Before Sunset’in muhteşem atmosferinde buluşacak.

Yarışların kupalarını genç tasarımcılar hazırladı

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile önemli bir işbirliğine imza atan Arkas, Çeşme ve İzmir’de düzenlenecek yarışlarda verilecek kupalar için İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde okuyan öğrencilere yönelik bir çalıştay düzenlendi. Yaklaşık 60 öğrencinin katıldığı iki günlük çalıştayda birbirinden güzel tasarımlara imza atıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Overall ve IRC sınıflarında yelkenciler için özel tasarım kupalar hazırlandı.

Deniz Haber Ajansı : http://www.denizhaber.com.tr/arkas-aegean-link-regatta-icin-geri-sayim-basladi-haber-75297.htm

About admin