Haberler & Etkinlikler

Bu Yaz Arkas’ta Yelkenler Fora

Arkas Holding, Türkiye’de denizcilik ve su sporlarının gelişmesi gerektiği inancıyla, Arkas Spor çatısı altında yelkene verdiği önemi İzmir’de iki önemli yelken yarışı düzenleyerek gösteriyor. 

Arkas Holding, Türkiye’de denizcilik ve su sporlarının gelişmesi gerektiği inancıyla, Arkas Spor çatısı altında yelkene verdiği önemi İzmir’de iki önemli yelken yarışı düzenleyerek gösteriyor.

Arkas Spor Kulübü’nün ana branşlarından olan yelken sporuna tam destek vermeye devam eden Arkas, İzmir’de iki yelken yarışı düzenleyecek. Ağustos ayında yapılacak Arkas Aegean Link Regatta’ya ilk yıl 500 sporcunun katılması beklenirken eylül ayında ise İzmir Körfezi 15 yıl sonra ilk defa yelken yarışıyla hareketlenecek.

Arkas’ın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Arkas Spor Kulübü, voleyboldan yelkene dağcılıktan yüzmeye kadar bir çok farklı branşı bünyesinde birleştiriyor. Arkas Spor, voleybolda başarılarıyla hem Türkiye’de hem Avrupa’da adından söz ettirirken, yelken alanındaki ise Arkas Sailing Team hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki yarışlarda başarılı bir grafik çiziyor.

Ege’de seyrüsefer

Yarışlardan ilki 24-27 Ağustos tarihleri arasında EAYK ve IC işbirliği ile düzenlenecek Çeşme Yarımadası ve Sakız Adası’nı kapsayan uluslararası Arkas Aegean Link Regatta olacak. Yurt dışından katılımcıların da yer alacağı bu önemli yarış Ege Denizi’ni hareketlendirecek. Yarışın rotası, Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebilecek şekilde planlandı. Birinci gün Çeşme’den yola çıkacak yelkenliler Alev Adası ve Kuzey Kardinali’nin ardından Uzun Adalar İskele’de bitiş çizgisine ulaşacak. İkinci günü Sakız Adası’nda geçirecek olan takımlar üçüncü gün adadan ayrılarak Kuzey Kardinali’ne geçecek 1 Numaralı Şamandıra’nın ardından yarışı 2 Numaralı Şamandıra iskelede bitirecek. Son gün ise Çeşme’den başlayan yarış Alaçatı açıkları feneri iskelede son bulacak. Yarışçılar 4 gün boyunca 50 mil yol katedecek.

Yurt içi ve yurt dışından profesyonel yelken takımlarının bulunacağı yarışa ilk yılında 40-50 tekne ve 500 sporcunun katılımı bekleniyor.

Türkiye’de yelken sporunun gelişmesine olanak sağlamak için yapılacak olan yarışlar ile İzmir ve Çeşme’nin tanıtımına katkıda bulunması hedefleniyor.

İzmir Körfezi’nde yelkenler yarışacak

2017 yılındaki ikinci önemli yelken yarışının ise 23-24 Eylül tarihlerinde uzun yıllardır büyük bir yelken organizasyonuna ev sahipliği yapmayan İzmir Körfezi’nde gerçekleştirilecek. Arkas Yelken Haftası boyunca yat yarışları, hareketli salmalı teknelerin (optimist, laser) yarışlarının yanı sıra kano ve deniz küreği etkinlikleri de düzenlenecek. Her yaştan yaklaşık 600 sporcu Körfez’de görsel şölen sunacak.

Aynı tarihlerde Arkas Holding’in sponsor olduğu bir başka etkinlik olan “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu” Bergama – Selçuk arasında gerçekleştirilecek. Bergama’daki Akropol’den Selçuk’taki Efes Antik Şehri’ne kadar olan 184 kilometrelik mesafeyi 300 amatör bisiklet sporcusu pedal çevirerek aşacak. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan iki ilçe bisikletle birbirine bağlanacak. Bisiklet Turu kapsamında 23 Eylül 2017 Cumartesi akşamı Bostanlı Rekreasyon alanında bir de konser düzenlenecek. Yaklaşık 400 yelkencinin katılmasının beklendiği yat yarışlarının ilk gününde dereceye giren takımlara kupaları konserin ardından verilecek.

About admin